Από τις 5.12 έως τις 21.12 προγραμματισμένες επισκέψεις σχολείων από όλη την Ελλάδα στην «Ονειρούπολη».

09.00 – 14.00 Το σπίτι του παραμυθιού και του σινεμά
Οι καταρτιζόμενοι του ΟΑΕΔ ΕΠΑΣ Δράμας, τμήματος “Κομμωτικής Τέχνης” θα επιμεληθούν τις μικρές επισκέπτριες της Ονειρούπολης πλέκοντας στα μαλάκια τους πλεξούδες.

10.00 - 11.00   Κεντρική σκηνή.
Παρασκευή τυριού από τον Πελίτι χρησιμοποιώντας μόνο γάλα και λεμόνι.

Παραμύθια, παιχνίδια και τραγούδια στο «Σπιτάκι του Παραμυθιού» για τους μικρούς μας φίλους. Γνωρίζω την Κύπρο. Κεράσματα με παραδοσιακές νοστιμιές και ποτά στο περίπτερο της Κύπρου

18.30 - 19.00 Κεντρική σκηνή.
Κεντρική σκηνή. Ο Μορφωτικός Πολιτιστικός Σύλλογος Ανδριανής παρουσιάζει χορούς από διάφορες περιοχές της Ελλάδας..

19.30 - 20.00  Κεντρική σκηνή.
Παραδοσιακοί χοροί, με τη συνοδεία χορωδίας του Μουσικοδραματικού Συλλόγου Χωριστής «Η Αναγεννηθείσα Μακεδονία».


Παραμύθια, παιχνίδια και τραγούδια στο «Σπιτάκι του Παραμυθιού» για τους μικρούς μας φίλους. Γνωρίζω την Κύπρο. Κεράσματα με παραδοσιακές νοστιμιές και ποτά στο περίπτερο της Κύπρου

19.00-19.30 Κεντρική σκηνή.
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος «Οι ρίζες μας» παρουσιάζουν χορούς της Κύπρου.

20.00-20.30 Κεντρική σκηνή.
Ο Μουσικοδραματικός Σύλλογος «Απόλλων» παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Θράκης.


Παραμύθια, παιχνίδια και τραγούδια στο «Σπιτάκι του Παραμυθιού» για τους μικρούς μας φίλους. Γνωρίζω την Κύπρο. Κεράσματα με παραδοσιακές νοστιμιές και ποτά στο περίπτερο της Κύπρου

18:00. Βράβευση των αθλητών του αθλητικού συλλόγου ΑμεΑ 'ΟΙ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ' που συμμετείχαν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου, κολύμβησης και BOCHIA της ΕΑΟΜ ΑμεΑ.

18.30 Κεντρική σκηνή.
Η αγαπημένη ομάδα Δόξα Δράμας στην «Ονειρούπολη». Μικροί και μεγάλοι φίλαθλοι θα συνομιλήσουν με τους παίκτες της ομάδας, θα φωτογραφηθούν και θα πάρουν αυτόγραφα. Ένας αιώνας Δόξας!

19.30 Κεντρική σκηνή.
Ο Κωνσταντίνος Νάζης έρχεται στη σκηνή της «Ονειρούπολης» για πρώτη φορά και «Εγκεφαλικά» θα μας οδηγήσει σε ένα «Χάος» γεμάτο τραγούδια.


18.30-19.30 Κεντρική σκηνή.
Χοροί, τραγούδια και μελωδίες της Μικράς Ασίας από τον Παμμικρασιατικό Σύλλογο Δράμας «Ο Άγιος Χρυσόστομος».

19.30 Κεντρική σκηνή.
Hypeaριστείτε με pop, rnb επιτυχίες από τον Amvro.

09.00 – 12.00 Το σπίτι του παραμυθιού και του σινεμά
Οι καταρτιζόμενοι του ΟΑΕΔ ΕΠΑΣ Δράμας, τμήματος “Κομμωτικής Τέχνης” θα επιμεληθούν τις μικρές επισκέπτριες της Ονειρούπολης πλέκοντας στα μαλάκια τους πλεξούδες.

9.00-13.00 Κεντρική σκηνή.
Η Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης (ΕΕΑΑ) συμμετέχοντας με απόλυτη επιτυχία στην πρωτοβουλία του ΣΚΑΪ «Το Χωριό της Ανακύκλωσης», θα ταξιδέψει τους μικρούς επισκέπτες της «Ονειρούπολης» στον κόσμο της Ανακύκλωσης με το «Λούνα Παρκ της Ανακύκλωσης».

11.00 Κεντρική σκηνή.
Η χορωδία του ΚΑΠΗ Χωριστής παρουσιάζει χριστουγεννιάτικα τραγούδια.

19.30 Κεντρική σκηνή.
Η Voyage Jazz Group του Αλέκου Χρηστίδη μαζί με τη Δάφνη Λάζου στη φωνή, παρουσιάζει διασκευές γνωστών τραγουδιών στους ρυθμούς του κόσμου και χριστουγέννων jazz, latin, rock.


9.00 - 13.00 Κεντρική σκηνή.
Η Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης (ΕΕΑΑ) συμμετέχοντας με απόλυτη επιτυχία στην πρωτοβουλία του ΣΚΑΪ» «Το Χωριό της Ανακύκλωσης», θα ταξιδέψει τους μικρούς επισκέπτες της «Ονειρούπολης» στον κόσμο της Ανακύκλωσης με το «Λούνα Παρκ της Ανακύκλωσης».

11.00 - 14.45 Χώρος «Ονειρούπολης».
Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού Δράμας «Εργαστήρι παιχνιδιού με Οδηγούς από την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης».

11.30 - 12.00 Κεντρική σκηνή.
Το Λύκειο Ελληνίδων Δράμας. «Από τη Γη του Ορφέα στη Γη του Μεγάλου Αλέξανδρου».

12.00 - 13.00 Κεντρική σκηνή.
Χορευτικό πρόγραμμα Zumba Kids από το παιδικό τμήμα του γυμναστηρίου «SV Training».

12.00 Κεντρική Είσοδος «Ονειρούπολης».
Ο Γυμναστικός Σύλλογος Δοξάτου «Οι Φίλιπποι» χορεύει σε ρυθμούς της Φιλαρμονικής του Δήμου Δράμας.

14.00 - 15.00 Κεντρική σκηνή.

«Η Θράκη συναντά τον Πόντο και την Ήπειρο» από τον Εξωραϊστικό Πολιτιστικό Σύλλογο Πανοράματος Δράμας και τη Χορευτική Ομάδα Πάργας.

15.30 - 16.00 Κεντρική σκηνή.
Η παιδική χορωδία Νέας Μαδύτου του Δήμου Βόλβης και η χορωδία ενηλίκων του Πολιτιστικού Συλλόγου Νέας Μαδύτου παρουσιάζουν χριστουγεννιάτικα τραγούδια.

16.00 - 16.30 Κεντρική σκηνή.
Παρουσίαση παραδοσιακών χορών από την περιοχή 9 χωριά ή Μεταξάδων από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Λαδιωτών Αλεξανδρούπολης.

17.00 - 17.30 Κεντρική σκηνή.

Ο Πολιτιστικός Αθλητικός Σύλλογος Χορονός Λαμίας παρουσιάζει χορούς από τη Ρούμελη.

18.00 - 18.30 Κεντρική σκηνή.
Ο Πολιτιστικός Λαογραφικός Σύλλογος Κοζάνης «Η Κοζιάνη» θα παρουσιάσει χορούς από την περιοχή της Κοζάνης και του Βοΐου.

18.00 - 21.00 Το Σπιτάκι του Παραμυθιού και του Σινεμά.
Ο Σύλλογος παραπληγικών Δράμας διοργανώνει παρουσίαση 2 παιδικών βιβλίων, «Ο Γιγαντοκυνηγός» και «Ουφόψαρα» από τις εκδόσεις Πατάκη.

19.30 Κεντρική σκηνή.
Παιδική θεατρική παράσταση «Η Παναγία των Παρισίων» από τον Σύλλογο κατοίκων Νεάπολης Καβάλας.

9.00-13.00 Κεντρική σκηνή.
Η Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης (ΕΕΑΑ) συμμετέχοντας με απόλυτη επιτυχία στην πρωτοβουλία του ΣΚΑΪ «Το Χωριό της Ανακύκλωσης», θα ταξιδέψει τους μικρούς επισκέπτες της «Ονειρούπολης» στον κόσμο της Ανακύκλωσης με το «Λούνα Παρκ της Ανακύκλωσης».

 10.00-14.00 Το Σπιτάκι του Παραμυθιού και του Σινεμά.
Η συγγραφέας παιδικών βιβλίων κα Φωτεινή Καλιαντζόγλου παρουσιάζει το παιδικό βιβλίο «Φουλίνος ο Πιγκουίνος» από τις εκδόσεις Iwrite.

11.00-12.00 Κεντρική σκηνή.
Τα κέντρα Μπαλέτου «Pirouette» Έλενα και Κωνσταντίνα Νότα παρουσιάζουν χριστουγεννιάτικες χορογραφίες κλασικού και μοντέρνου χορού! Μέρος Β’

12.00-14.00 Κεντρική σκηνή.
6ο Αντάμωμα Εβρίτικων Συλλόγων Δράμας, Καβάλας, Ξάνθης, Ροδόπης, Σερρών με τη συμμετοχή του ΓΑΣ Μύρινας Λήμνου.

14.00-14.30 Κεντρική σκηνή.
Πολιτιστικός Σύλλογος Πνευματική Κίνηση Λεπτοκαρυάς.

14.30-15.00 Κεντρική σκηνή.
Χοροί και κάλαντα Θράκης από τον Πολιτιστικό Χορευτικό Σύλλογο Πραγγιωτών Έβρου.

15.00-16.00 Κεντρική σκηνή.
Το Ωδείο «Νεάπολις» Καβάλας παρουσιάζει ένα ροκ πρόγραμμα με γνωστές ελληνικές και ξένες επιτυχίες.

16.00-16.30 Κεντρική σκηνή.
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Προυσαλιωτών Ν. Καβάλας θα μας ταξιδέψει στις Αλησμόνητες Πατρίδες.

16.30-17.00 Κεντρική σκηνή.
Η Χορευτική Ομάδα Ιερού Ναού Αγίας Αναλήψεως Πολίχνης Θεσσαλονίκης παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Μακεδονίας.

17.00-17.30 Κεντρική σκηνή.
Τα παιδιά του Πολιτιστικού Συλλόγου Μικρασιατών Μονόβρυσης Σερρών παρουσιάζουν κλασικό και μοντέρνο χορό υπό τους ήχους των Χριστουγέννων.

17.30-18.00 Κεντρική σκηνή.
Χριστουγεννιάτικες χορογραφίες από τον Αθλητικό Σύλλογο Δόξα Βώλακα.

18.00-18.30 Κεντρική σκηνή.
Η χορωδία «Σαπφώ» θα παρουσιάσει παραδοσιακά κάλαντα και τραγούδια.

18.00-21.00 Το Σπιτάκι του Παραμυθιού και του Σινεμά.
Ο Σύλλογος παραπληγικών Δράμας διοργανώνει παρουσίαση 2 παιδικών βιβλίων, «Ο Γιγαντοκυνηγός» και «Ουφόψαρα» από τις εκδόσεις Πατάκη.

18.30-19.00 Κεντρική σκηνή.
Ο Κοινωνικός Σύνδεσμος κατοίκων Χαριλάου παρουσιάζει ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς.

19.00-20.00 Κεντρική σκηνή. Το γυμναστήριο «Μove it Club Drama» και η όμορφη παρέα του μας προσκαλεί όλους στο μεγαλύτερο πάρτι της Δράμας, να διασκεδάσουμε σε πολλούς διαφορετικούς ρυθμούς.

20.00-20.30 Κεντρική σκηνή.
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ηρακλείου Λαγκαδά παρουσιάζει χορούς από την περιοχή της Κεντρικής Μακεδονίας.